Τρίτη, 15 Οκτωβρίου 2013

7o TISFF στον ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ 20-26 /10/2013


7th Thessaloniki International
Short Film Festival / TISFF

   20-26 /10/2013  Πολιτιστικό Κέντρο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Η Θεσσαλονίκη τυχαίνει να έχει αναπτύξει ένα μεγάλο φιλόμουσο κοινό αλλά και πολλούς δημιουργούς με ευαισθησίες που συνήθως εξάγουν του δουλειά τους σε πιο πρόσφορα εδάφη. Στον κινηματογράφο μοιάζει να έγινε μια εξαίρεση, μιας και οι θεσμοί της πόλης που τον στήριξαν ανθούν εδώ και δεκαετίες. Σε αυτό το πλαίσιο εντάσσεται και το Φεστιβάλ Κινηματογράφου εξάλλου, που αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα γεγονότα του είδους του στα Βαλκάνια. Στο ίδιο πλαίσιο, συναντάμε και το 7ο Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους που φέτος προγραμματίστηκε για τις 20-26 Οκτώβρη στον κινηματογράφος Αλέξανδρος.

Μια τέτοια διοργάνωση, χρειάζεται χρόνο, κόπο και οπωσδήποτε μεράκι. Έτσι, το AZA cinema club και οι συνεργάτες του, κατάφεραν να επιλέξουν και να ετοιμάσουν μια σειρά από εξαιρετικά αφιερώματα που το πιθανότερο είναι να μη βρείτε την ευκαιρία να απολαύσετε έξω από τα πλαίσια του TISFF:

·   OSCAR 2013 Short Films (ευγενική χορηγία ΚΑΡΕΝΤΑ)
·   Βέλγικος Κινηματογράφος (δίωρο πρόγραμμα)
·   New Russian Cinema (δίωρο πρόγραμμα)
·   LA FEMIS (best of της φημισμένης κινηματογραφικής σχολής)
·   Γυναίκες Δημιουργοί από τη Σερβία
·   Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος (Ο ΜΑΝΑΒΗΣ και 2 μ.μ.)
·   Αφιέρωμα στα έργα των MARTIN DE THURAH και ALEX LORA
·   Τα Best of του ATHENS SHORT FILM FESTIVAL / PSAROKOKALO

Εδώ φυσικά πρέπει να προστεθεί και ένα μεγάλο εύρος ταινιών μικρού μήκους που βραβεύτηκαν στα σημαντικότερα κινηματογραφικά φεστιβάλ της Ευρώπης και θα έχετε την τιμή να απολαύσετε στον Αλέξανδρο.

Έχοντας φτάσει σε μια εποχή που η κοινωνία κουράστηκε από θεσμούς που ως ένα βαθμό με μεταφυσικό τρόπο διατηρούν την αίγλη τους, έφτασε ο καιρός που πρέπει να αναπτυχθούν εκείνα τα δρώμενα που sui generis ενσαρκώνουν την ποιότητα που δυστυχώς εκλείπει σε άλλες περιπτώσεις. Διοργανώσεις για τον κινηματογράφο και όχι κινηματογράφος σαν δικαιολογία για διοργανώσεις. Και ας ξέρουμε πως κάθε τέτοιο εγχείρημα, δύσκολα αποκτά πρόσβαση σε πόρους και πρόθυμους χορηγούς που τόσο απαραίτητα κρίνονται για την επιτυχία τους. Όπως και να έχει όμως, η μόνη πραγματική επιβράβευση είναι το κοινό. Και το Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Θεσσαλονίκης, προσελκύει ένα κοινό που ξέρει πολύ καλά που πατάει, τι ψάχνει, που το βρίσκει και τι θα πει ποιότητα και αγάπη για το σινεμά.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

ΚΥΡΙΑΚΗ 20 Οκτωβρίου 2013
•        PARTY  ANIMALS     Yiannis Andrias   12’   Greece
•        LOIS      Alexandra Schepisi   8’     Australia
•        THE BALLAD OF BISZEWSKI & I     Quail Harlow   15’ UK/Poland
•        ABOUT NDUGU     David Munoz     21’   Spain
•        IT’S A GOOD LIFE     Tasos Giapoutzis   8’   Greece/UK
•        KISS ME     Aitor Elorriaga    3’   Spain
•        TOUCHING LIFE     Carolin Farber   19’ Germany
•        13 ½ MINUTES     Georgina Hegedus   15’   Hungary
•        SCARLET     David Latreille    11’  Canada
•        RED HULK     Assimina Proedrou   27’   Greece 
•        MAN KANN NICHT ALLES AUF EINMAL TUN, ABE MAN KANN ALLES AUF EINMAL LASSEN      Marie-Elsa Sgualdo   15’   Switzerland
•        CAVO D’ ORO     Siamak Etemadi   25’   Greece
•        2013 OSCAR nominees:
•        CURFEW  Shawn Christensen
•        ASAD  Bryan Buckley
•        BUZKASHI BOYS  Sam French
•        DEATH OF A SHADOW  Tom Van Avermaet
•        HENRY  Yan England
•          Best of  ATHENS ISFF  * PSAROKOKALO
•        DREAM GIRL       Oliver Schwarz    Switzerland
•        STAMMER LOVE   Jan Czarlewski    Switzerland
•        PORTRAITS   Ivan D. Gaona                 Colombia

ΔΕΥΤΕΡΑ 21 Οκτωβρίου 2013

•        DEATH  or  TAXES    J. Blanquet/J.Rochigneux   19’   France
•        SIX  LETTER  WORD     Lisianne Sartor  16’    USA
•        FIRST NIGHT    Eduardo Moyano   17’    Spain
•        REFUSAL     Dominik Urban    5’      Czech/Norway
•        HALF-BOARD HEAVEN    George Ktistakis  10’   Greece
•        LA STRADA DI RAFAEL    Alessandro Falco    24’   Italy/ Spain
•        LE TRAIN BLEU    Stephanie Assimacopoulo   17’   France
•        TIN & TINA     Rubin Stein        12’   Spain                          
•        RED SNOW     Luka Popadic   23’   Serbia
•        IF RAPE WAS LEGAL     Alex Sipsidis   17’   Greece
•        EL LADO FRIO DE LA ALHOMADA    Herminio Cardiel  11’  Spain
•        WELCOME YANKEE   Benoit Desjardins   21’  Canada
•        Αφιέρωμα στον  ALEX LORA
•        ENterrados  * US  * GRAVITY  * GIDJA CIRCA  * ONLY SOLOMON LEE
•        Tribute to MARTIN de THURAH
•        short films & music videos selected by the director for 07 TiSFF

ΤΡΙΤΗ 22 Οκτωβρίου 2013
•        RADAR    Jan Rouiller / Nicky Marbot  18’   France
•        THE SNEEZE PROJECT   Stavros Theikos / Pan.Ioannidis  35’  Greece
•        LOST HORIZONS    Arnaud Khayadjanian   15’   France
•        MISTERIO     Chema Garcia Ibarra   12’   Spain
•        FUCKING, DRIFTING, GRASPING, CITY LIGHTS     Ola Jankowska   19’   UK
•        DRIVING LESSONS    Bill Kalamakis  19’  Greece
•        MIRUNA     Piotr Sulkowski     20’   Poland
•        NOW YOU KNOW    Maxim Cirlan    13’   Greece
•        FAMILY THRILL   Dimitris Stratakis   15’  Greece
•        LITTLE  APPLIANCES    Manuel Arija    9’   Spain
•        AUGUST    Pello Gutierrez    17’  Spain
•        ΝΕΟΣ ΡΩΣΙΚΟΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ
•        F5   Timofey Zhalnin
•        DETOUR  Vitali Kurapov
•        SECOND WIND  Sergei Tsyss
•        WE ARE NOT SLAVES  Ainur Askarov
•        ON THE HOOK  Daria Orkhan
•        BLACK   Ivan Zolotukhin
•        BODY’S MEMORY  Valentina Antonova

ΤΕΤΑΡΤΗ 23 Οκτωβρίου 2013
•        TRAFFIC   Leonardo Cariglino   20’   Greece
•        A HARD-WORKING ROBBER   Michael Felanis  13’   Greece
•        XENIOS ZEUS   Dimitris Zahos 12’    Greece
•        ADAM’S PINEAPPLE    Guillaume Miquel   11’    France
•        AVEC LES TEMPS    Ivan Diaz Barriuso    5’   Spain
•        SOLES DE PRIMAVERA   Stefan Ivancic   23’    Serbia
•        BRIDDLE   H. Martis   5’   Greece
•        I AM NOT HERE NOW   Zisis Kokkinidis/Ion Papaspyrou   9’  Greece
•        Dji.  DEATH FAILS   Dmitri Voloshin   4’   Moldova
•        BOTEV IS AN IDIOT    Deyan Bararev    9’   Bulgaria
•        THE DINNER   Dimitris Argyrou   11’   Greece
•        POSTCARDS FROM THE MOON   Ivan F. Viruega   19’   Spain 
                    
•        Αφιέρωμα στον Δημήτρη Κουτσιαμπασάκο
•        THE GROCER   *  THE BRIDGE
•        DE NUEVO    Christos Karteris   7’   Greece
•        LOVE POTION    Katerina Pipergia   14’   Greece
•        NO ONE’S LAND  Babak Amini    30’   Iran/Germany
•        ALL MEN ARE CALLED ROBERT    Marc-Henri Boulier   6’  France


ΠΕΜΠΤΗ    24 Οκτωβρίου  2013

•        HEAT   Bartosz Kruhlik    23’    Poland
•        The LAST BORDER   Daniel Butterworth   21’    Germany
•        BOIL    Ira Dika    14’    Greece
•        AFTER THE CLASS    Fereshteh Parnian   12’   Iran
•        PARROT  PIETER AURELIUS   Anti & Ando Naulainen  2’   Estonia
•        KOKE   Ainur Ismailova   20’   Kazakhstan
•        BETWEEN LINES    Nora Fingscheidt   9’    Germany/France
•        NUCLEAR WASTE   Miroslav Slaboshpitsky    23’   Ukraine

ΤΡΕΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΚΗΝΟΘΕΤΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΡΒΙΑ  
•        CUVAR / THE GUARD  Marta Popivoda
•        WHEN I WAS A BOY I WAS A GIRL  Ivana Todorovic
•        VOZAR / THE HAULIER  Marina Uzelac
Αφιέρωμα στην   LA FEMIS  (best of της φημισμένης κινηματογραφικής σχολής)
•        SAUF LE SILENCE     Lea Fehner
•        RUN   Romain Laguna
•        JE SENS PLUS LA VITESSE    Joanne Delachair (w/Denis Levant)
•        A PROPOS D’ ANNA   Emilie Noblet
•        LE SILENCE DES MACHINES   Kostia Testut & Paul Calori
•        SENSHIN   Aurelien Marra

•        LA NUANCE BLEUE  du PROFOND ROUGE    Efi Gousi   9’   Greece
•        FURIES HOSTEL   Costas Gounaris    15’    Greece
•        BOX    Katerina Yiannakopoulou       11’    Greece

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ   25 Οκτωβρίου  2013

•        DANCERS     Liz  Lobato    12’  Spain
•        GENERATOR   Nicoletta Leousi    19’    Greece
•        THE REAL REVOLUTION   Pablo Sola    20’   Spain
•        PARADOX   Tatiana Koumoutsi   10’    Greece
•        HAMAIKETAKOA    Telmo Asnal    4’     Spain
•        SOUND OF SUMMER     Juan Marcel    28  ’ Spain
•        APODEMY  Katerina Athanasopoulou   5’     UK/Greece
•        DEAD END    Tonia Mishialis   15’   Cyprus
•        REMEMBER ME    Jean-Francois Asselin    15’    Canada
•        FOLI   Thomas Roebers    12’    Holland
•        7th HEAVEN   Guillaume Foirest   39’  France
•        SILENT RIVER   Anca Miruna Lazarescu    30’ Germany/Romania

•        Αφιέρωμα στο Βελγικο Σινεμά
•        ELECTRIC INDIGO  Jean-Julien Collette
•        A NEW OLD STORY  Antoine Cuypers
•        INTUS   Gary Seghers 
•        MILLIONAIRES  Stephane Bergmans
•        THE FALL  Kristof Hoornaert
•        CHAMBRE DOUBLE  Mathieu Mortelmans 
•        ELIOT  Philippe Reypens


Σάββατο    26 Οκτωβρίου   2013

•        THE  MODLINS    Sergio Oksman    26’    Spain
•        PURPLE WOUNDS    Maria Lorente    13’   Spain
•        BEN & CAPACITIES   Kuesti Fraun    2’    Germany
•        THE SECOND MAN    Fokion Bogris    20’   Greece
•        SPECTOGRAPHY BATTLE   Fabio Scacchioli   3’   Italy
•        ELVIS IS DEAD    Stergios Paschos    8’   Greece
•        NON VEDO L’ ORA    Marion Mitterhammer    8’    Austria
•        CHAMOMILE   Neritan Zinxhiria   15’   Greece
•        TOTO  Zbigniew Czapla    12’   Poland
•        ON THE BEACH    Marie-Elsa Squaldo   15’    Switzerland
•        PATIKA    Onur Yagiz   23’      France/Turkey
•        SILENT    Rezan Yesilbas    14’   Turkey
•        The LAST NIGHT OF BABY GUN   Jan Eilhardt    15’   Germany
•        DEFINING FAY    Sasha C. Damjanovski    10’   UK
•        WE ARE ALL LEARNING    Simon Lelouch   27’   France
          OSCARS 2013  οι 5 υποψήφιες ταινίες
•        CURFEW  Shawn Christensen
•        ASAD  Bryan Buckley
•        BUZKASHI BOYS  Sam French
•        DEATH OF A SHADOW  Tom Van Avermaet
•        HENRY  Yan England 

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου